Płytki do łazienki. O czym warto wiedzieć?

29 200 godzin, czyli około 3 lata i 4 miesiące – mniej więcej tyle spędzamy w łazience w ciągu całego naszego życia, przy założeniu, że żyjemy około 80 lat i codziennie korzystamy z tego pomieszczenia przez godzinę. To imponująca ilość czasu. Warto, by upłynął on w atmosferze sprzyjającej wyciszeniu i relaksowi, a duży wpływ na to ma sam wystrój łazienki. W artykule podpowiadamy jak dobrać płytki do łazienki i jak skomponować je z pozostałymi elementami wnętrza.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak dobrać płytki do łazienki?

Jakie kafelki do łazienki wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy, kto stoi przed zadaniem urządzenia tego pomieszczenia. Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać nad tym, co do czego pasuje i jaki przyjąć styl projektowania, zwróćmy uwagę na kilka technicznych parametrów płytek łazienkowych, dzięki czemu będziemy dokonywać wyboru spośród produktów z odpowiedniej półki jakościowej. Wspomniane parametry to:

- faktura i antyślizgowość, współczynnik R,
- klasa ścieralności,
- przystosowanie do ogrzewania podłogowego

Antypoślizgowość płytek to ważna kwestia z punktu widzenia bezpieczeństwa. Podłoga w łazience często ulega zachlapaniom, które mogą być powodem nieszczęśliwego wypadku. Wielu producentów zaleca jednak montaż płytek antypoślizgowych jedynie pod prysznicem, gdyż ze względu na specyfikę swojej powierzchni, są one stosunkowo trudne do utrzymania w czystości. Płytki antypoślizgowe to przeciwieństwo płytek szkliwionych na wysoki połysk, które nie są polecane do łazienki na podłogę, gdy w połączeniu z wodą ich powierzchnia staje się bardzo śliska.

Pamiętajmy też, że płytki antypoślizgowe to absolutna konieczność w przypadku łazienki dla osób niepełnosprawnych czy łazienki w budynkach użyteczności publicznej. Podczas odbioru takiego budynku zwykle sprawdzany jest certyfikat potwierdzający właściwości antypoślizgowe płytek. Antypoślizgowość płytek podawana jest w skali od R9 do R13, gdzie R9 oznacza płytki o chropowatej powierzchni, a R13 – gładka, satynowa faktura.

Jeśli chodzi o klasę ścieralności, zwykle wystarczającą jest III klasa ścieralności, gdyż łazienka należy do pomieszczeń, po którym przemieszczamy się w miękkim obuwiu lub bez obuwia. Wielu osobom zdarza się jednak się wchodzić do łazienki w twardym obuwiu, np. podczas szykowania się do wyjścia. W takim przypadku warto postawić na płytki z IV lub wyższej klasy ścieralności.

Jeśli zamierzamy inwestować w system ogrzewania podłogowego, wybierzmy płytki, które zapewnią mu efektywność działania. Najlepiej w tym względzie sprawdzi się gres i terakota. To płytki o doskonałym przewodnictwie cieplnym. Ich zaletą jest również to, że nie ulegają odkształceniom pod wpływem zmiennej temperatury.

Jakie płytki do łazienki na podłogę?

Wiele osób zastanawia się, czy płytki ścienne ( wykonane z gliny ) przeznaczone do łazienki można położyć również na podłodze. Zdecydowanie nie, gdyż płytki ścienne nie mają parametrów pozwalających na ułożnie płytek ściennych na podłodze ( brak klasy ścieralności, cieńsza płytka, gorsza jakość gliny ). W odniesieniu do płytek ściennych pamiętajmy też, że jeśli chodzi o kolorystykę to istnieje niepisana zasada, aby płytki podłogowe miały nieco ciemniejszy kolor, niż ścienne. Jest to podyktowane głównie względami praktycznymi.

Zastanawiając się jakie płytki do łazienki na podłogę wybrać, warto prześledzić aktualne trendy. W czołówce najchętniej wybieranych produktów od lat znajdują się:

- płytki imitujące różnorodne wzory: patchwork,
- płytki imitujące drewno,
- płytki imitujące marmur,
- płytki imitujące przetarty beton. 

Dlaczego klienci decydują się na płytki imitujące dany materiał, zamiast robienia podłogi z naturalnego materiału? Płytki materiał o podobne prezentują się równie atrakcyjnie co ich naturalne odpowiedniki, a są przy tym o wiele tańsze i lepiej przystosowane do warunków, jakie panują w łazience. Prawdziwe drewno pod wpływem wilgoci ulegałoby bowiem szybkiemu niszczeniu. Płytkowe zamienniki są również wygodniejsze w użytkowaniu. Przykładowo, pozbywamy się konieczności przeprowadzania regularnych zabiegów impregnacji, których wymagałyby płytki stworzone z prawdziwego marmuru.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Płytki drewnopodobne to idealny wybór, jeśli zamierzamy urządzić łazienkę w stylu hygge. To styl nastawiony na naturalne, pastelowe kolory, takie jak brąz, szarość, błękit, biel czy zieleń. Kolorystyka czerpana z natury sprawia, że pomieszczenie staje się idealnym miejscem do odpoczynku, wyciszenia i skupienia. Drewno wnosi również do pomieszczenia wiele ciepła i przytulności. Za sprawą płytek drewnopochodnych nasza łazienka staje się przyjemnym domowym SPA, w którym mamy ochotę przebywać jak najczęściej. Możemy wybierać spośród standardowych jasnych płytek gresowych imitujących tradycyjną deskę, które zwykle występują w większych rozmiarach (np. 120x20 cm) albo postawić na mniejsze kafelki, np. o wymiarach 30x60 cm. Małe płytki często posiadają wzory, które nadają przestrzeni wyjątkowego charakteru. Płytki podłogowe imitujące drewno możemy połączyć np. z drewnianym blatem pod umywalkę. Takie połączenie idealnie wpisuje się w ideę skandynawskiego, w którym surowa biel komponowana jest z kolorem drewna, dając efekt ciepła i harmonii. 

Nieco inny wydźwięk mają płytki imitujące kamień. Materiał ten kojarzony jest ze spokojem i siłą. Doskonale komponuje się z armaturą utrzymaną w ciemnej kolorystyce, a także z dodatkami szklanymi lub metalowymi. Płytki kamienne również znajdziemy w zróżnicowanych rozmiarach. Najpopularniejsze to te o niewielkich wymiarach, np. 60x60 cm, choć wymiary 240x120 też cieszą się niemałą popularnością.

Pozostając przy łazienkowym stylu hygge, warto wspomnieć też o płytkach imitujących marmur. To propozycja, która stworzy ciekawy duet z elementami jasnymi, złotymi, miedzianymi, a także z granatem, butelkową zielenią czy fioletem. Płytki marmurowe nadadzą wnętrzu elegancji i podkreślą panującą w nim czystość. Na powierzchni tego typu płytek widoczne jest charakterystyczne żyłkowanie, które wprowadza do wnętrza dynamikę, a także sprawia, że zabrudzenia lub włosy leżące na podłodze stają się trudniej zauważalne. Zaleca się, aby płytki imitujące marmur, które wykorzystywane są w łazience, miały rozmiary maksymalnie 40x40 cm.

Jakimi płytkami do łazienki na podłogę warto się jeszcze zainteresować? Wybór klientów często pada też na płytki imitujące przetarty beton. Delikatny, minimalistyczny design tego typu płytek podłogowych to idealna baza dla bogato zdobionych dodatków, np. wyrafinowanego lustra czy dekoracyjnych płytek ściennych. Beton kojarzony jest z minimalizmem, perfekcją, surowością, ale sprzyja też wyciszeniu, o które przecież chodzi, jeśli mowa o łazience. Często producenci wzbogacają płytki imitujące beton o detale lub wżerki, które przełamują ich całkowitą sarość. Popularny jest też efekt tzw. plastrowania, czyli nakładania na powierzchnię płytki cienkiej warstwy betonu i późniejsze zacieranie jej, w celu uzyskania mniej nudnego wyglądu.

Płytki na ścianę do łazienki

Jakie kafelki do łazienki wybrać na ścianę? Zanim zaczniemy przeglądać dostępne modele, zastanówmy się, czy chcemy, aby wszystkie ściany w łazience były obłożone tym samym rodzajem płytek. Wiele osób decyduje się bowiem na kilka rodzajów, dzieląc tym samym pomieszczenie na kilka stref, np. na strefę, gdzie umieszczona jest wanna, umywalka i sedes oraz strefę, gdzie znajduje się pralka i kosz z ubraniami do prania. Niekoniecznie musimy łączyć ze sobą płytki, które wyraźnie różnią się od siebie – wystarczy stworzyć kompozycję z 2 czy 3 odcieni płytek pochodzących z tej samej kolekcji.

Jeśli wyobrazimy sobie tradycyjną łazienkę, płytki ścienne zazwyczaj mają w niej formę niewielkich kafelków. Jednak czy zawsze tak musi być? Projektanci nowoczesnych łazienek często stawiają na płytki wielkoformatowe 60x120 / 120x120 czy nawet 120x240. Charakterystyczny jest brak fug pomiędzy nimi, co zapewnia nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale i wygodę, gdyż pozbywamy się konieczności kłopotliwego czyszczenia fug. Wielkoformatowe płytki do łazienki sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach urządzonych w minimalistycznym stylu, nadając im jednolitego efektu i wprowadzając nutę elegancji.

Pozostając przy temacie wielkości płytek, w nowoczesnych łazienkach dobrze sprawdzają się także patchworki 20x20 / 25x25 czyli małe kafelki o efektownym wzornictwie. Są doskonałym sposobem na podkreślenie wybranych stref łazienki. Często układa się je np. przy wannie.

Zastanawiając się jakie płytki do łazienki wybrać, wcale nie musimy trudzić się z wymyślaniem wyrafinowanych aranżacji. Wielu klientów składania się do tego, aby płytki ścienne były utrzymane w takim samym stylu, co podłogowe. Wbrew pozorom, wcale nie oznacza to nudy czy przytłaczającej aranżacji. Jeśli więc podłogę wykładamy płytkami imitującymi beton, kafelki betonopodobne mogą dobrze wyglądać też na ścianach. Jeśli nie chcemy wykańczać w tym stylu wszystkich ścian, możemy postawić np. na kafelki betonopodobne jedynie na ścianie pod prysznicem. Taki sposób aranżacji nawiązuje do stylu loftowego, w którym na ścianach pojawiają się właśnie takie materiały jak beton, drewno, stal, szkło czy cegła.

Ostatniemu z wymienionych materiałów warto przyjrzeć się bliżej. Otóż charakterystyczne dla loftowego stylu łazienki jest pozostawianie jednej, niewykończonej ściany, na której widoczna jest właśnie cegła lub przebiegające w ścianie instalacje (po uprzednim zadbaniu o ich względy estetyczne). To rodzaj odsłoniętego muru, który może stanowić niebanalny motyw wykończeniowo-dekoracyjny. Oczywiście możemy użyć klasycznej cegły, ale znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie płytek łazienkowych imitujących cegłę. Możemy wybrać w tym celu cegiełki gresowe albo postawić na glazurę, która dzięki swojemu połyskowemu wykończeniu przepięknie rozświetli wnętrze.

Jeśli chcemy, aby nasza łazienka wyglądała wyjątkowo ekskluzywnie, warto pokusić się o zakup płytek imitujących kamień. Ciekawą propozycją są m.in. płytki imitujące murmur cararra. Doskonale nadadzą się do łazienek urządzonych w stylu rustykalnym lub skandynawskim, a nawet do łazienek w stylu glamour, gdyż dobrze odbijają światło i zaskakują swoimi formami geometrycznymi. Wielu osobom granit błędnie kojarzy się z zimnem i surowością, tymczasem płytki imitujące ten materiał mogą mieć odcienie brązu czy sieny, co sprawi, że w łazience zapanuje przytulna atmosfera.

W wielu przykładowych aranżacjach możemy znaleźć łazienki sprawiające wrażanie wykutych w skale. Taki efekt da się osiągnąć, jeśli na ścianach łazienki położymy płytki imitujące kamień typu łupek. To produkty idealnie pasujące do łazienek urządzonych w stylu modern classic. Wystarczy naprawdę niewiele – połączenie głębokiej szarości płynącej z płytek imitujących łupka i bieli pozwoli na uzyskanie wnętrza o nowoczesnym, magnetyzującym charakterze. Aby nie zaburzyć tej koncepcji, postawmy wówczas na minimalistyczne meble, najlepiej w kolorach czerni bądź antracytu.

Płytki dekoracyjne do łazienki

Jeżeli chcemy urządzić łazienkę z fantazją, możemy postawić na płytki dekoracyjne. Warto rozważyć tę możliwość zwłaszcza wtedy, gdy planujemy urządzenie łazienki w stylu industrialnym. Ozdobne kafelki sprawią, że wnętrze nabierze oryginalnego charakteru i z pewnością utkwi w pamięci gościom, którzy będą mieli okazję z niego korzystać. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić – jeśli chcemy zaszaleć z płytkami dekoracyjnymi, wybierzmy stonowane, minimalistyczne meble, które nie wprowadzą do wnętrza chaosu. Nie zapełniajmy także przestrzeni łazienki zbyt wieloma przedmiotami. Pozostawienie odsłoniętych ścian sprawi, że płytki dekoracyjne będą mogły być podziwiane w pełnej krasie.

Jakie płytki do łazienki wybrać, aby wyróżnić ją na tle typowych łazienek? Oczywiście możemy wybierać spośród wielu płytek z motywami roślinnymi czy motywami inspirowanymi naturą, ale warto poznać trzy ciekawe rodzaje płytek, które mają do zaoferowania producenci:

płytki heksagonalne,
- płytki patchwork,
- płytki 3D.



Płytki heksagonalne to modele o kształcie sześciokątnych figur geometrycznych. Jednak nie tylko kształt ma tu znaczenie, ale również kolor. W łazienkach urządzonych w stylu retro możemy napotkać wyrazistą paletę barw, oscylującą zwykle wokół czerwieni, żółci, pomarańczy. Znane są też kafelki heksagonalne w kolorze beżu i błękitu, jak i kafelki o innych kształtach. Niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, jedno jest pewne – dzięki płytkom heksagonalnym stworzymy kompozycję o niesamowitym efekcie wizualnym.

Płytki patchwork możemy ułożyć np. w części prysznicowej i skomponować je z białymi kafelkami ściennymi oraz drewnopodobną podłogą. To modele przykuwające uwagę już od wejścia. Zdecydowanie ożywają przestrzeń nie tylko swoimi ornamentami, ale także kolorystyką, która nierzadko zahacza o ostre kolory, takie jak zieleń, czerwień, pomarańcz, niebieski czy żółty. Tego typu płytki dobrze sprawdzą się nie tylko jako płytki ścienne, ale też podłogowe. Wiele aranżacji proponuje połączenie tych dwóch rodzajów, które pozwala na wyraźne wydzielenie strefy łazienki.



-

Płytki 3D wciąż są prawdziwym hitem wzorniczym. Dzięki nim nawet najbardziej minimalistyczna aranżacja nabiera wyjątkowego charakteru. Wszystko przez grę światłem, która możliwa jest dzięki wypukłościom i wklęsłościom płytek trójwymiarowych. Klienci chętnie wybierają płytki 3D w kolorach bieli, aby skomponować je z czarnymi kafelkami, położonymi na sąsiadujących ścianach. Jednak trójwymiarowe płytki równie dobrze sprawdzają się na większej powierzchni ścian, a zatem nie musimy ograniczać się do tego, by wydzielać nimi jedynie poszczególne strefy łazienki.