Płytki drewnopodobne
Drewno bardzo dobrze komponuje się z nowoczesnym betonem oraz tradycyjnymi wnętrzami. Jeśli jesteś w trakcie aranżacji domu lub konkretnego pomieszczenia – rozważ zakup płytek drewnopodobnych, które są łatwiejsze w utrzymaniu i tańsze od drewnianych paneli. Które płytki drewnopodobne wybierzesz do swoich wnętrz?
Różnica między drewnem a płytkami drewnopodobnymi
Drzewo to materiał wymagający, ale także nadający wnętrzom przytulnego charakteru. Najlepiej czuje się w otoczeniu klasycznym czy rustykalnym, jednak śmiało możesz je komponować z nowoczesnym betonem.
Tradycyjne drewno nie jest surowcem najtańszym, a jego konserwacja pochłania czas i pieniądze. Co najmniej raz w roku panele wymagają olejowania, sam kruszec jest dość podatny na zarysowania, źle znosi wilgoć i środki chemiczne. Jeśli uważasz, że Twoje wnętrza potrzebują ciepła, które daje drewno – zdecyduj się na zakup płytek imitujących drewno.
Przede wszystkim płytki drewnopodobne charakteryzują się mniejszą nasiąkliwością, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że podłoga czy ściany pod wpływem wilgoci zaczną pękać albo pęcznieć. Ponadto płytki panelowe a’la drewno są łatwe w czyszczeniu, bardziej odporne na zarysowania. Dostępne są także w szerokiej gamie kolorystycznej, abyś mógł dobrać kolor pasujący do Twoich wnętrz. Co ważne, płytki drewnopodobne oferowane są w formie podłużnych paneli, dzięki czemu świetnie imitują tradycyjne drewniane panele.
Do jakich pomieszczeń płytki drewnopodobne?
Gdy myślimy o drewnie, oczami wyobraźni najczęściej „widzimy” je na podłodze. Płytki podłogowe drewnopodobne możesz także umieścić na ścianach, dzięki czemu stworzysz niepowtarzalną, ciepłą aranżację. Jak już wspominaliśmy, kafelki drewnopodobne oferowane są w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala niemal na nieograniczone stylizacje wnętrz.
Przykładowo do klasycznego salonu świetnie sprawdzą się przytulne, matowe płytki Bricola Roble Mat. Jeśli z kolei szukasz czegoś w jaśniejszych barwach, sprawdź model Bricola Haya Mat utrzymany w przyjemnych odcieniach beżu oraz Ilinois Blanco Mat jako wykończenie w brudnej bieli, jasnej szarości.
Z kolei wnętrza rustykalne, bardzo dobrze komponują się z kafelkami drewnopodobnymi w ciemnych tonacjach, jak Selva Teka Rekt Mat czy Ilinois Caoba Mat. Kolor ciemnego brązu świetnie łączy się z naturalną cegłą oraz postarzanymi elementami dekoracyjnymi wnętrz.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem w przypadku aranżacji utrzymanych w stylu modernistycznym jest łączenie drewna z betonem. W tym przypadku stawiamy na barwę ciepłego brązu – idealnym przykładem jest tutaj model Caledonia Beige.
Jak już wspominaliśmy, w przypadku płytek imitujących drewno nie musimy ograniczać się do aranżacji jedynie na podłogach. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość umieszczenia płytek drewnopodobnych również na ścianie. Pomoże to zaakcentować wybraną część pomieszczenia (np. geberit czy wanna w łazience) lub wprowadzić kontrast i jednocześnie stanowić element dekoracyjny (ramka wokół lustra czy kabiny prysznicowej).
Dlaczego warto rozważyć zakup płytek drewnopodobnych?
Jak pisaliśmy wyżej, płytki drewnopodobne bardzo dobrze imitują prawdziwe drzewo. Możesz wybrać modele z uwidocznionymi słojami i pęknięciami charakterystycznymi dla drewna i jednocześnie nie musisz martwić się o prawidłowe czyszczenie oraz zabezpieczenie podłogi czy ściany. Kafelki drewnopodobne nie pęcznieją od wilgoci, nie narazisz także rodziny na kontakt z drzazgami czy sękami.