Płytki do kuchni

Kuchnia stanowi serce domu. To tutaj przyrządza się posiłki dla całej rodziny i gości, przygotowuje przekąski, ciasta i inne przysmaki do popołudniowej kawy. Takie pomieszczenie zasługuje na szczególne płytki, aby zachwycać wyglądem i jednocześnie spełniać szereg ważnych funkcji. Jakie płytki do kuchni wybrać?

Rodzaje płytek do kuchni

W przypadku kuchni wybór odpowiednich płytek nie jest prosty. To miejsce, od którego wymaga się praktyczności, czystości a jednocześnie stylu i gustu. Tak jak w przypadku łazienki, remontu kuchni nie przeprowadza się zbyt często, dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad tym, jakie płytki sprawdzą się w naszej kuchni.

Do wyboru mamy:

płytki ścienne oraz

płytki podłogowe.

Płytki do kuchni podłogowe

W przypadku kuchni, czyli pomieszczenia użytkowanego często, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii związanych z płytkami na podłodze. To miejsce o dość dużym natężeniu ruchu, narażone na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz termiczne. Zadbajmy więc o to, by wybrane przez nas płytki do kuchni odznaczały gładką powierzchnią, aby uchronić nas przed uciążliwym i długotrwałym czyszczeniem. Ważna jest także twardość która przy upadku naczyń lub garnków nie spowoduje dużych uszczerbień i stłuczeń terakoty. Najlepszym materiałem na podłogę do kuchni jest gres szkliwiony o gładkiej powierzchni lub lapato np patchwork Barcelona lub lapato Metropoli.

Najczęściej wybierane są do kuchni płytki podłogowe utrzymane w jasnej kolorystyce – biel i jasne szarości, rzadziej grafity i ciemne brązy, jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, idealnie wpasowując się do wnętrz nowoczesnych. Jasne barwy na podłogach mogą także stanowić uzupełnienie białych mebli kuchennych, bądź stanowić kontrast do ciemnych mebli.

Dość ciekawym rozwiązaniem, pasującym do wnętrz klasycznych, jest umieszczenie płytek drewnopodobnych (np. Bricola Miel 20x120 ). Ciepły beżowy kolor imitujący naturalne drewno dodaje wnętrzu przytulnego charakteru. Matowa, strukturalna powierzchnia jest przy tym łatwa w czyszczeniu. Płytki tego typu możemy bez problemu umieścić także na ścianie.

Płytki do kuchni ścienne

W kuchni większą część powierzchni ścian zajmują szafki i urządzenia, dlatego najczęściej zamiast płytek decydujemy się na pomalowanie ścian specjalną farbą, która zapobiega powstawaniu wilgoci oraz rozwijaniu się pleśni. Miejscem szczególnie narażonym na zanieczyszczenia oraz uszkodzenia jest przestrzeń pomiędzy górnymi szafkami a blatem. I to właśnie w tym miejscu najczęściej umieszczamy płytki. 

Płytki ścienne do kuchni charakteryzuje zwiększona ogniotrwałość ze względu na bliski kontakt ze źródłem ciepła (płyta grzejna, piekarnik, czajnik czy ekspres do kawy). Jakie rodzaje płytek możemy zamontować w kuchni? Wiele zależy od stylu wnętrza. Dostępne warianty:

gres 25x25

płytki klasyczne małe cegiełki 10x20, 10x30 (w macie i połysku),

płytki drewnopodobne.

  • płytki strukturalne 3D

Płytki strukturalne (efekt 3D) wymagają więcej zachodu podczas czyszczenia, aczkolwiek zanieczyszczenia nie rzucają się tak w oczy. Świetnie wpasowują się do kuchni utrzymanej w nowoczesnym stylu. Możesz dobrać przy tym model dobrany kolorystycznie do mebli, ponieważ płytki i tak będą się wyróżniać oryginalnymi motywami, jak np. efekt fali w marmurze w naszym modelu Calacatta Wave Rekt 295x595, czy geometryczne wzory w rektyfikowanych płytkach ściennych Blanco Brillo. Obydwie propozycje dostępne w wygodnych do montażu wymiarach 30 x 90 Future Blanco. 

Jakie płytki do kuchni?

Decydując się na wybór płytek do kuchni, należy pamiętać o kilku aspektach. Po pierwsze, płytki podłogowe dobieramy tak, aby pasowały do mebli oraz obranego przez nas stylu wnętrza. Nie chodzi tutaj o samą kolorystykę, ale określony styl. 

Odcień płytek zależy od naszych preferencji. Zwykle podłogi wybiera się w kolorze ciemniejszym, niż na ścianach. Jasne barwy optycznie powiększają powierzchnie. Z kolei ciemne desenie pozwalają zaakcentować wybrane strefy pomieszczenia, stanowiąc pewnego rodzaju kontrast, np. w części jadalnianej. To sprawdza się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość umieszczenia na podłodze oraz ścianach płytek tego samego modelu – np. drewnopodobnych płytek Woodland Cedro.

Jest 280 produktów.

Pokazano 1-40 z 280 pozycji

Aktywne filtry